Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křečíci

15. 12. 2007

Křečky odchovávám ve dvouch spůsobech odchovu a to : Odchov venkovní
Odchov doma
V obouch odchovech se mím křečkům daří skvěle ostatně se můžete přesvědčit na fotkách které mám ve fotoalbu.

Teď něco k odchovu Venkovnímu:
Pokud se rozhodnete chovat křečky venku tak se musíte držet těchto (pro mě důležitých) pravidel: mladé křečky musíte umístit hned do venkovní voliéry aby si zvykli,voliéra by měla mít rozměry nejméně 60cm na délku a 50cm na šířku.Na výšce nezáleží ale nedoporučuji hodně vysokou vyšku protože by se mohl váš křečík poranit pádem.Do voliéy umístěte napáječku v příslušné vyšce aby na ni křečík dosáhl.Krmítko bych doporučil nejlépe keramické protože plastové se snadno převrhne.Ve voliéře by nemělo chybět šlapací kolo,aby se křečíci měli čím bavit.Domek je vcelku nezbytnou sopučásti výbavy je vhodný při období rozmnožování.Ostatní příslušenství je pouze na vás.Teď něco k podestílce.Můžete ai vybrat mezi pískem,hoblinamy a slámou nebo senem.Tyto podestílky můžete zkonbynovat.Podestílku měňtě asi jednou za 14dní.Strava u venkovního odchovu se neliší od normálního odchovu.Můžete jim dát navíc třeba kukuřici,trávu nebo jablko a spoustu dalších dobrůtek.V období zimi se pokuste co nejlepé utěsnit voliéru.odchov Doma :
Odchov doma není nějak odlišní od odchovu venku.Můžete si vybrat mezi klecí a akváriem.Výhody klece jsou že se váš křeček vyblbne více ale zato v akváriu má sice mennší možnost zábavy ale pokud máte akvarium dobře vybavené tak nní problém.Nevíhoda akvária je ta, že ho musíte častěji čistit protože v akváriu je tepleji než v kleci a zápach se mnohem více šíří než z klece.Napáječku v akvariu pevně upevněte protože jak vám jednou spadne tak vám ji křečci okušou a zvláště jestli si zvolíte napáječku s přísavkami.Stravu můžete obohatit suchým rohlíkem nebo jakýmkoliv pečivem křečci ho přímo zbožňují.


Teď něco k odchovu mladých:
Samice je březí asi 2až 3týdny.
Mláďata se líhnou hola a slepá.Matka je kojí asi 3týdny a poté už začínají žrít stravu.Při tomto období je nutné dávat dobrý pozor na přísun potravy.Nesmí jí být moc a ani málo.Často ji měňte.V období kdy mají křečci mladé se snažte udržovat kolem klece nebo voliéra klid.A to z toho důvodu že by matka mohla své mladé i sníst (ze strachu).Mladí křečci jsou připraveni k odběru asi kolem 1měsíce svého života.

Druhy křečků

Obrazek KŘEČEK ZLATÝ

Pochází z polopouštních oblastí Asie.Je samotář, chovat ho lze samotného, při dostatečném prostoru v páru. Měří 10-12cm.
· Je aktivní především v noci, ve dne většinu času prospí.
· Rád zkoumá okolí, v jeho domově nesmí chybět dostatek prolézaček a úkrytů.
· Má mnoho barevných variant s různou délkou srsti a tím i mnoho názvů (křeček syrský, medvědí, panda aj.), vždy je to - křeček zlatý.
· Ve vyšším věku může být při vyrušení ze spánku nevrlý a může i kousnout.
· Nedožívá se vysokého věku, žije pouze 1,5-3 roky.
· Samička po 16 dnech trvající březosti rodí 5-15 mláďat, ta již ve dvou měsících mohou být pohlavně dospělá a rozmnožovat se.....!Pozor!- může upadnout do zimního spánku.

KŘEČÍK DŽUNGARSKÝ

Křečík Džungarský vyrůstá do délky 9 cm.Váha- dle věku Také se mu někdy řiká křeček trpasličí společně i křečkem Čínskym. Jsou velmi malý proto velmi lechce vyklouznou z ruky a spadnou na zem.Velmi zajímavé u
křečků džungarských je že můžou růst v párečkách.Protože křečíci dřív žily v rodiných skupinách.
Křečíci se tak dožívají 2-3 let.Pokud si budete chtít křečíka koupit stojí kolem 50 kč+výbava(klec...)Obrazek

KŘEČÍK ROBOROWSKÉHO

Země: Střední Asie. Žije v písečných pouštích. Dlouhý 7cm. Je to nejmenší křečík. Srst: svrchu pískově zbarvená s červenavým nádechem v létě a šedým v zimě, spodní strana je čistě bílá ..Obrazek

 KŘEČEK ČÍNSKÝ

dlouhý 11cm. Žije v písčitých pouštích, vysokých horách nebo v mokřanech. Srst: svrchu šedou s černým podélným pruhem na hřbetě...Obrazek

DALŠÍ DRUHY:

křečík mongolský

křečík západočínský

křečík krátkoocasý

křečík daurský

křečík tibetský

křečík menší

křečík šedý

křečík Sokolovův

křeček zlatý

křeček Brandtův

křeček Newtonův

křeček Raddeův

křečík Campbellův

křečík Roborovského

křečík džungarský

křečík krysí