Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o křečkovi

15. 12. 2007

Vše o křečkovi

Křeček
Pokud budete chtít chovat křečky, měli byste se nejdříve dozvědět něco o jejich minulosti a jací křečci vlastně jsou. Křečci jsou velmi mrštní a mají velmi vynalézavé způsoby útěku. Mají také velmi rychlé nožky, ačkoliv je mají velmi krátké. Křečci si schovávají potravu v tzv.: lícních váčcích, které pojmou až polovinu jejich vlastní váhy. Křečci jsou velmi čilá noční zvířátka. Pokud si s nimi budete chtít hrát, nejlepší čas je v pozdním odpoledni. Existuje více druhů křečků, z nichž se nejčastěji vyskytují Křeček zlatý a Křeček džungarský. V naší zemi žije jen Křeček polní, který je vélký téměř jako morče a proto se nehodí jako domácí mazlíček. Křeček se v zajetí dožívá 2-4 let.Křečci mají také různá zbarvení a různé typy srsti.
Druhy křečků:
Křeček zlatý

Známý také jako křeček syrský, U nás je to nejoblíbenější druh křečka. Ačkoliv jeho název dosti klame, má tento druh křečka všechna možná zbarvení. Křeček Zlatý žije v pouštích a polopouštích malé Asie. V roce 1930 jej oblevil profesor Aharoni, kterému se podařilo odchovat čtyři zvířátka, ze kterých jsou dnes všichni křečci, které dnes člověk chová. Může, ale nemusí se stát, že křeček upadne do zimního spánku.

Křeček džungarský
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s šedým proužkem na zádech. Má velmi malé nožky, které jsou většinou schované pod tělem. V zimě může tento křeček změnit barvu srsti na sněhovou bílou. Toto zbarvení může mít i po celý rok. Křečík Džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku.
 

Křeček Čínský
 

Křečík Robowského
 

Křečík campbellův
 

Pořízení a domov křečka

Křečka můžete koupit ve zverimexech, nebo na inzerát. Případně od vašeho známého či kamaráda. Při výběru křečka se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat, je to známka toho, že má kožní cizopasníky. Před koupí křečka byste si měli pořídit výbavu pro křečka. Zde je seznam věcí, které byste si měli pořídit:
SEZNAM:
 • klec nebo terárium
 • bednička na hnízdo
 • cvičební kolo
 • hobliny
 • materiál na hnízdo hnízdo Seno Bílý papír Bavlněné hadry Lepenka
 • misky na jídlo
 • napájecí láhev
 • potrava
 • malá větev nebo kus dřeva na hryzání
Pozor:Na podestýlku nepoužívejte vatu a nikdy nedávejte křečkovi noviny.Dřevo, které mu dáte na hryzání nesmí být jedovaté.
Klec:Minimální délka klece by měla být 50-60 cm. Dejte pozor na rozestupy mezi mřížemi, malí křečci by vám jimi mohli utéct. Klec musí mít bezpodmínečně i příčné dráty. Také byste měli vybrat to správné místo pro klec. Měla by být na nějakém podstavci, rozhodně ne na průvanu. Také ji nedávejte na vlhké místo. V ložnici vás patrně bude rušit křeček, který si bude hrát, proto bych nedoporučovala postavení klece do ložnice.
Čištění a kartáčování
Křeček by měl mít vždy čistý domov, aby byl zdravý. Nikdy nesmíte dopustit, aby klec zvlhla. Na to dejte hlavně pozor, jestli máte terárium, protože v teráriích špatně cirkuluje vzduch. Každý den byste měli prohlédnout všechny rohy klece, protože křečci přebytečnou potravu s oblibou ukrývají a mohly by tam být shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena, která začnou rychle plesnivět. Nekmte ho proto větším množstvím, než křeček spotřebuje za jeden den. Misky na potravu a napáječku denně čistěte.Zvlhlou vystýlku každé dva dny odstraňte a nahraďte je čerstvými. Zhruba jednou za týden proveďte generální úklid klece - to znamená, že kompletně odstraníte podestýlku, materiál na hnízdo v případě potřeby znovu obnovíte, klec nebo terárium vymyjete teplou vodu s přísadou jemného desinfekčního prostředku. Nepoužívejte silně aromatické a agresivní prostředky, mohou být pro křečky nebezpečné. Jak často je potřeba provádět "generální úklid " závisí také na velikosti klece, počtu zvířat, druhu potravy a druhu zvířete. Pokud máte například křečíky džungarské, není potřeba klec čistot tak často.4ištění klece není nepříjemná práce, pokud to děláte dost často, a pokud máte svá zvířátka opravdu rádi.
Kartáčování
Krátkosrstý křeček se velmi dobře očistí sám. Když se hodně zašpiní, můžete ho jemně vykartáčovat kartáčkem na zuby. Když je to opravdu nutné, navlhčete kartáček teplou vodou, ale nikdy křečka příliš nenamáčejte. Pokud však chováte dlouhosrsté křečky, musíte je kartáčovat pravidelně, aby jejich kožíšky zůstaly v dobrém stavu. Vašemu křečkovi by se to mělo líbit.
Krmení

Většina druhů křečků obývá pouště a stepi, které nabízejí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy velmi málo.Proto mají křečci lícní kapsy, v kterých mohou přenášet velké množství potravy do hnízda. Základním jídlem křečků jsou různá semínka a oříšky. V obchodech si můžete koupit již připravenou a vyváženou směs, která obsahuje téměř všechny složky potravy, které křeček potřebuje. Ale křečkům byste měli dávat rozmanitou potravu. Ovoce a zelenina jsou další složky potravy, které křečky zásobují vodou a vitaminy.
Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strach dát sníst:

ZELENINA A OVOCE
 • Tuřín
 • Mrkev
 • tvrdé hrušky
 • Petržel
 • Celer
 • Červená řepa
 • Okurky
 • Kukuřice
 • Brambory(bez jedovatých klíčků)
 • Cuketa
 • Špenát
 • Maliny
 • Štěrbák
 • Špenát
 • Banány
 • Jahody
 • Vnější listy a koštál květáku
 • Hroznové víno
Zeleninu podávejte vždy syrovou, nejlépe z vlastní zahrádky. Dejte pozor, aby nebyla postříkána pesticidy. Nevhodná je pro křečky nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek. Ovoce i zeleninu předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.křečka nekrmte kyselým ovocem. Vhodné nejsou ani citrusové plody, jako jsou kiwi, protože mnoho malých hlodavců tyto plody špatně snáší
Mláďata
Pokud se rozhodnete odchovat mláďata, měli byste si to velmi dobře promyslet. Je sice hezké vidět vrtící se drobečky v hnízdě, ale samozřejmě budete mít také několik starostí navíc. Také se vám mohlo stát, že jste s mláďaty vůbec nepočítali, mohli jste koupit těhotnou samičku už z obchodu, nebo jste nemuseli přesně poznat pohlaví . Na ukázku jsou tady fotografie samičky(vlevo) a samce(vpravo):
 • Odchovávejte jenom v případě, pokud máte pro všechny mláďata dostatek místa. Pokud máte pravidelné vrhy, dohodněte se s obchodníkem se zvířaty, že vaše křečky odebere.
 • Protože ne všichni křečci zlatí a křečíci čínští jsou k sobě navzájem mírumilovní a mnohdy není delší společný život možný, budete potřebovat dostatek místa pro druhou klec. Může se také stát, že mláďata hned neumístíte, proto byste měli mít i třetí, náhradní klec, abyste je měli na krátký čas kam dát.
 • Křečíci džungarští a Robowského bývají zpravidla mnohem snášenlivější. Sameček může dokonce během odchovu mláďat zůstat u samičky.
 • Ani krotkou samičku byste neměli v období březosti rušit a obtěžovat svou přílišnou přítomností v jejím okolí. Během prvního a druhého týdnu po porodu byste klec neměli čistit.
 • Zvláště v období březosti a kojení mají křečci výrazně zvýšenou potřebu živočišných bílkovin. Podávejte jim proto dostatek potravin bohaté na proteiny.
Nesnášenlivé křečky dejte k sobě jen za účelem páření. Samičky, které nejsou v říji,bývají většinou ke svým druhům agresivní. Hormonální řízená připravenost k páření nastává asi každá čtvrtý až sedmý den. Pokud chcete, aby došlo ke spojení, přemístěte samičku k samečkovi do klece-nikdy naopak. Pokud by se zvířata prala, ihned je zase oddělte, jinak může dojít k vážnému poranění samečka. Ale pokoušejte se je nadále dávat dohromady každý den. Pak by se měli začít "nahánět". Po nějakém čase opakovaného nahánění se samička nabídne samečkovi k páření prohnutými zády a s ocáskem pevně vztyčeným kolmo vzhůru. K páření dochází několikrát.
Křečíky džungarské i čínské lze držet v párech, nebo dokonce i v malých skupinkách. Křečíky Robowského je nejvhodnější držet jen v párech.
Období březostim a porod
Křečci mají ze všech savců, s vyjímkou vačnatců, nejkratší dobu březosti. Samičky si několik dnů před porodem aktivněji snášet hnízdní materiál a vystýlat si svůj úkryt, proto byste jí měli zajistit dostatek materiálu na vystlání hnízda. Mláďata jsou při narození velmi malá, holá, neslyší a mají zalepená očička. Obvykle se rodí bez problémů jedno po druhém a hned po očištění začnou sát. Pokud je matka vyrušována nebo je nezkušená, může se stát, že svá mláďata sežere. To se také může stát z nedostatku bílkovin. Potrava se pro matky nijak nemění, nijak byste neměli měnit jídelníček, pouze zajistěte, aby měla všechny potřebné složky potravy a můžete jí dávat i trochu víc.
Vývoj mláďat
Asi pět dní po porodu lze pozorovat první známky srsti. Mláďata také začínají ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Několik dní před otevřením očí opouští malá křečáčátka hnízdo na krátké průzkumy Ve věku 11-14 dnů začínají svět rozpoznávat očima. Mláďata, která se vydají na průzkum matka ještě stále horlivě zanáší zpět Ve věku od 25 dnu jsou již zcela nezávislá a měla by být oddělena, protože některé matky mohou být agresivní i na svá vlastní mláďata Již za tři týdny jsou křečci pohlavně dospělí a měli by být rozděleni podle pohlaví.
Nemocný křeček

Křeček je obvykle zdravý (já jsem za 5 let neměla jediný případ). Pochopitelně aby byl zdravý, musí mít správnou péči a nesmí být zanedbáván. Ale i při nejlepší péči může onemocnět. 6e je křeček nemocný obvykle poznáte sami svým pozorováním, všímejte si hlavně toho, že může odmítat potravu schouleně sedět, být unavený a ospalý mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst z očí nebo z nosu mu může téci srst se může přestat lesknout v kožíšku se objeví olysalá místa Pokud máte jakékoliv obavy, že je váš křeček nemocný, měli byste jej odnést ke zvěrolékaři nebo se piradit s odborníkem. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dostatk čerstvé vody.
Příznaky
 • Kýchání , podrážděné oči a nos, ze kterého teče:Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, ale může to být tajé nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu nebude do druhého dne lépe, odneste ho ke zvěrolékaři
 • Srst kolem ocasu je velmi špinavá a třeba i vlhká:Váš křeček má asi průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka ke zvěrolékaři
 • Olysalá místa v kožíšku:Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou to být roztoči. Veterinář vám jistě dá přípravek, který vašemu křečkovi pomůže
 • Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči: Vašemu křečkovi určitě něco uvízlo v lícním váčku. Odneste ho k veterináři
 • Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý: Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněn. Když ho necháte na klidném místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne můžete ho donést ke zvěrolékaři.
 • Říznutí - křeček se o něco ostrého pořezal: Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři
 • Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory:Pokud se rychle zvětšujou, může jít o hnisavý vřed, který většinou za nějaký čas splaskne. Pomalé zvětšování nádoru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor, o rakovinu. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho uspat
 • Problémy se zuby: Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst (stačí nějaký kus dřeva na hlodání). Může to také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohu hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávkuminerálních látek, rychle narostou.
 • LCN-zánět mozkových blan:Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je ale přenosná na lidi. Nebezpečná je pouze pro těhotné ženy, kterým by se mohl poškodit plod